PEKIN 15 LAT TEMU I DZIŚ

WANGFUJIN – najsłynniejsza ulica handlowa Pekinu. 15 lat temu, ulica prowincjonalnych miasteczek z jednopiętrowymi budynkami. Z jednym trzypiętrowym Domem Towarowym . Dzisiaj- jest to pasaż z najdroższymi Domami Towarowymi.

METRO – jedna linia w dodatku źle oznakowana, tłum ludzi przepychających się (rządziło prawo silniejszego). Dzisiaj metro z siedmioma liniami, doskonale oznakowane. Pasażerowie zdyscyplinowani(dla wchodzących-lewa i prawa strona, dla wchodzących środek). Metrem można szybko i bezpiecznie dojechać do prawie wszystkich atrakcji turystycznych (Zakazanego Miasta, Plac Niebiańskiego Spokoju, Świątyni Niebios Buddy,Obiektów Olimpijskich, Pałacu Letniego.)

 

RUCH ULICZNY – 15 lat temu, wydzielony jeden pas ruchu dla samochodów i jeden dla rowerów. Dzisiaj-ulica jest mocno zatłoczona: wydzielone są 3-4 pasy ruchu.

 

ZAKUPY DLA TURYSTÓW - 15lat temu „Uliczka Jedwabna” , a na niej stragany. Dzisiaj- w tym samym miejscu stoi pięciopiętrowy budynek, gdzie można kupić wszystko (od butów poprzez odzież, elektronikę, biżuterię, sprzęt, oraz wszelkiego rodzaju podróbki itp.)

RYNEK HURTOWY „JABALU”- kiedyś przez rosyjskich turystów nazywany „bazarem polskim” (okolice polskiej ambasady). Dzisiaj kompleks ogromnych budynków z charakterystycznymi rosyjskimi napisami.

LOTNISKO – 15 lat temu źle skomunikowane z Centrum. Dojazd zajmował 2-3 godziny, jedną bocznymi wąskimi drogą . Do hali odlotów trzeba było wchodzić z bagażami po wąskiej klatce schodowej lub korzystać z małej 6 osobowej 1 windy. Dzisiaj- największe lotnisko na świecie, doskonale skomunikowane z Centrum, drogą szybkiego ruchy oraz linią kolejową.

 

KUCHNIE ULICZNE – 15 lat temu na każdym rogu ulicy można było spróbować lokalnych przysmaków. Dzisiaj – takie stoiska można spotkać tylko późno w nocy. Natomiast codziennie wieczorem w okolicach Wangfujidzinu– są nowoczesne czyste stragany z owocami morza i innymi chińskimi przysmakami.

KURSY WALUT – 15 lat temu czarny kurs Yuana ( 1 USD -10-12 Yuanów) ,a dzisiaj niestety 1 USD- 6,5 Yuanów.

Ciekawostka – Szanghaj, Chiny

Największe miasto Chin, położone na wybrzeżu niestety może zniknąć z powierzchni Ziemi. Szanghaj, bo o nim mowa, początkowo był osadą rybacką zbudowaną na obszarze bagiennym. Z czasem rozrastał się, drapacze chmur wyrastały tu jak grzyby po deszczu. Według badań PBS, Szanghaj między 1921 i 1965 rokiem obniżył poziom o około 2,5 metra. Co roku miasto opada o około 2,5 centymetra. Warto zatem szybko wybrać się w tę cześć świata, gdyż według naukowców metropolia jest po prostu za ciężka i grozi jej zatonięcie. Ponadto miasto zabija poziom zanieczyszczenia powietrza. Chińska stolica finansowa jest bardziej zanieczyszczona niż Tokio i Sydney. To najbardziej zaludnione miasto świata produkuje trzykrotnie więcej zanieczyszczeń powietrza niż Tokio i dwukrotnie więcej niż Sydney. Jeśli jesteś zainteresowany wypoczynkiem lub zwiedzanie Pekinu to zapraszamy do skorzystania z objazdowej wycieczki do Pekinu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *