CHORWACJA – Kawałek Raju na Ziemi

„Gdy Bóg dzielił pomiędzy ludzi Ziemię, Chorwat spał, a gdy się obudził okazało się, że wszystkie tereny zostały już rozdane. Bóg zlitował się jednak nad nim i ofiarował kawałek Ziemi, który wcześniej wybrał dla siebie – kawałek Raju na Ziemi”.

Taką przypowieść opowiadają przewodnicy oprowadzając grupy turystów po Chorwacji. Będąc w tym miejscu nie sposób nie przyznać im racji. Chorwacja urzeka przede wszystkim pięknymi widokami. Poruszając się Magistralą Adriatycką możemy zaobserwować niezliczone ilości niewielkich, urokliwych zatoczek z turkusową wodą, niewielką plażą lub skałami. Gdzieniegdzie znajdują się apartamenty, których właściciele codziennie mają z tarasu niezapomniane widoki. Idylliczny krajobraz, cisza, spokój to świetne warunki do wypoczynku.

Wybierając się do Chorwacji z pewnością nie powinniśmy nastawiać się na plażowanie, plaże są wąskie i kamieniste, często jedyną możliwością jest rozłożenie koca na skałach. Dzięki temu jednak woda jest tak przejrzysta. Kraj „tysiąca wysepek” zachwyca jednak głównie krajobrazem.

Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić Dubrownik z jego licznymi zabytkami oraz sąsiadującą z nim „Przeklętą Wyspę”, której dotychczasowi właściciele umierali w tragicznych okolicznościach.
Dubrownik to też jednak najdroższe miasto, dlatego lepiej jest zwiedzać je podczas wycieczki niż mieszkać w nim. Miejsce robi jednak ogromne wrażenie, przede wszystkim ze względu na świetnie zachowane fortyfikacje i liczne zabytki. Warto wybrać się również na zwiedzanie Splitu i Trogiru. Jedną z większych atrakcji jest jednak pobyt w Parku Narodowym Rzeki Krka, będącym głównym punktem podróży dla miłośników przyrody. Malownicze krajobrazy, które współtworzą lasy i rzeka Krka wprawią w zachwyt każdego. Olbrzymią atrakcję jest możliwość kąpieli pod Wodospadami Rzeki Krka.

Krajobrazy, przyroda, zabytki, co jeszcze wyróżnia Chorwację. Oczywiście kuchnia!

Świetne owoce morza lub cevapcici, do tego rakija to najbardziej charakterystyczne dania kuchni chorwackiej. Warto również spróbować wina z Półwyspu Peljesać.

Chorwacja nie występuje w ofercie biur podróży z przelotem samolotem, więc chętni muszą się tam wybrać autokarem lub własnym samochodem. 1800 km dzieli Polskę z Riwierą Makarską, podróż jest dość długa i męcząca ale rekompensują ją piękne widoki. Pobyt na miejscu to już prawdziwy wypoczynek.

Miejsce gdzie góry niemal łączą się z morzem, pełne zatoczek, kameralnych plaż oraz licznych zabytków, do tego oskonała kuchnia – Chorwacja to z pewnością idealne miejsce na wypoczynek.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *