Tunezja – Wakacje na Planie Filmowym

Niejednokrotnie oglądając filmy zastanawiamy się gdzie zostały nakręcone i czy malownicze miejsca pokazane na zdjęciach istnieją naprawdę. By zaspokoić waszą ciekawość przedstawiamy kilka miejsc, które każdy z was może odwiedzić, by znaleźć się w środku filmowego planu. Ze względu na swój malowniczy krajobraz pustynno – księżycowo – górski rajem dla filmowców od dawna jest Tunezja. To właśnie tam powstawały zdjęcia do takich produkcji jak „Gwiezdne Wojny”, „Angielski Pacjent”, „Piraci”, „Indiana Jones” czy „Żywot Briana”.

„Gwiezdne wojny” na Saharze 

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów filmowych miejsc jest zbudowane w latach siedemdziesiątych „gwiezdne miasteczko” leżące na obrzeżach Sahary. W miasteczku tym, w filmie znanym jako miasto na planecie Tatoine, zobaczyć można atrapy robotów, a przede wszystkim dom dorastającego Anakina. Do zwiedzenia dostępna jest cała infrastruktura glinianych domków, w których kręcone były ujęcia do „Mrocznego Widma”. Miejsce to, mimo że przeniesione zostały do niego elementy scenografii z innych tunezyjskich planów filmowych, robi niemałe wrażenie na fanach Gwiezdnych Wojen.

Wybierając się na objazdową wycieczkę po Tunezji można również podziwiać niejednokrotnie pokazywany w Gwiezdnych Wojnach księżycowy krajobraz Wyżyny Matamata

  
„Angielski Pacjent” w Oazie Chebika 

Kolejnym ciekawym miejscem na tunezyjskiej pustyni jest Góra Wielbłąda pokazana w melodramacie „Angielski Pacjent”. Jest to nic innego, jak ogromna, piaszczysta wydma, kształtem przypominająca dwugarbnego wielbłąda. Z góry tej roztacza się przepiękny widok na otaczającą pustynię. Tam natomiast, gdzie pustynia przekształca się wyżynę, również dopatrzymy się ujęć z filmu Anthonego Minghella. Kolejne sceny „Angielskiego Pacjenta” kręcone były w przepięknej oazie górskiej Chebika, to właśnie tamtejsze, wykute w skałach, domy Berberów posłużyły jako plan zdjęciowy.

„Gladiator” i inne filmowe hity 

Podczas tej samej wycieczki objazdowej po Tunezji możemy odwiedzić także koloseum w El Jem. Jest to jedna z trzech najstarszych budowli tego typu na świecie. W tym miejscu nakręcone zostały zdjęcia do filmu „Gladiator”.

Tunezja, to prócz pustyni i gór, oczywiście morze. W porcie El Kantaoui do dziś zwiedzić można statek piracki, który został zbudowany specjalnie na potrzeby filmu „Piraci” Romana Polańskiego.

Tunezyjskie Miasto Monastyr słynie natomiast z tego, że niejednokrotnie „udawało” Jerozolimę. Podczas kręcenia filmu „Żywot Briana” wg Monty Pythona to właśnie ribat w Monastyrze był jednym z filmowych plenerów.

Kolejnym miastem w Tunezji, które „udawało inne” było tzw. miasto dywanów, czyli Kiruan. W mieście tym kręcone były zdjęcia do filmu „Indiana Johnes i Poszukiwacze Zaginionej Arki”, a Kiruan posłużył reżyserowi jako miasto egipskie – Kair.

Różnorodny krajobraz Tunezji dostarczył planów filmowych również dla takich filmów jak „Żywot Jezusa”, „W Pustyni i w Puszczy”, czy „Quo Vadis”. Krajobrazowa różnorodność niewielkiej powierzchniowo Tunezji sprzyja bardzo ciekawym wycieczkom. W ciągu krótkiego pobytu jesteśmy w stanie zwiedzić zarówno tereny nadmorskie, górskie jak i pustynne. To nie koniec naszej filmowej podróży.

Wkrótce dalsze części artykułu dotyczące planów filmowych w innych miejscach świata :)

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *