Crystal Lagoon w Chile – największy basen na świecie

Basen w San Alfonso del Mar
Wyobraźcie sobie słynny chilijski kurort San Alfonso del Mar, ze wspaniałą infrastrukturą hotelową, zlokalizowany nad brzegiem błękitnego Oceanu Spokojnego… Słońce praży, a turystom marzy się kąpiel… i wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że Pacyfik ma w tym miejscu temperaturę około 15 stopni Celsjusza, a silne prądy właściwie uniemożliwiają kąpiel!
Rozwiązanie tego problemu wymyślił Fernando Fishmann, który wpadł na pomysł zbudowania tuż przy plaży ogrzewanego, odkrytego basenu zasilanego pobieraną i filtrowaną z Oceanu wodą.
Co w tym jednak niesamowitego? Wszak w kurortach, do których wyjeżdżamy zimą znaleźć możemy wiele basenów z podgrzewaną wodą… Otóż, chilijski basen Cristal Lagoon sam w sobie nie byłby szczególnie nadzwyczajny, gdyby nie jego rozmiary. Owa sztuczna laguna ma powierzchnie ok. 8 ha i jest kilkadziesiąt razy większa niż przeciętny hotelowy basen. Ma ponad 1 kilometr długości, a w najgłębszym miejscu 35 metrów głębokości. Pojemność basenu to 250 milionów litrów wody!
Imponujący widok na kilometrową sztuczną lagunę
Basen wybudowany został w 2006 roku, koszt jego powstania to prawie miliard dolarów, natomiast utrzymanie go kosztuje rokrocznie ok. 2 miliardów. Woda w basenie podgrzewana jest o około 9 stopni Celsjusza dając turystom możliwość nieograniczonych kąpieli, żelowania, pływania kajakami, zabawy w waterball i wielu innych wodnych atrakcji.
Infrastruktura na terenie basenu
Powierzchnia basenu jest tak wielka, że nikogo nie dziwią niewielkie łódki pływające po jego powierzchni. Basen ma nawet swoją prywatną przystań! Crystal Lagoon to oficjalnie największy basen na świecie, oficjalnie wpisany w 2006 roku do Księgi Rekordów Guinessa. Jak wygląda? Sami zobaczcie zdjęcia poniżej.
Żaglówka na basenie? Czemu nie!
Plaża przy basenie
Crystal Lagoon w Chile
Widok na Crystal Lagoon z lotu ptaka
Krystalicznie czysta woda
Rozrywki w basenie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *