Szklana plaża w Kaliforni

O plażach z czarnym piaskiem, kamienistych czy żwirowych słyszał z pewnością każdy, natomiast kalifornijska plaża znajdująca w Fort Bragg w Parku Mc Kerricher w Kalifornii zdecydowanie wyróżnia się na tle wszystkich innych plaż na świecie. Jej podłoże stanowią bowiem różnokolorowe, oszlifowane, wypolerowane odłamki szkła! Ale od początku…
Szklane „kamyki” z plaży w Fort Bragg
Po II wojnie światowej plaża stanowiła lokalne wysypisko śmieci. Wyrzucano tu różnorakie sprzęty domowe, stare samochody, a przede wszystkim tony różnokolorowego szkła. Przez około 20 lat plaża była zaśmiecana, a składowisko odpadów stawało się co raz większe.
Dopiero w 1967 roku władze znalazły nowe miejsce na wywóz odpadów i zarządzone zostało sprzątanie plaży. Jednak już wtedy zaczęto dostrzegać, że szklane odłamki pod wpływem działania morza przeistaczają się w kolorowe kamyki. W związku z tym, z wysypiska usunięte zostały wszystkie odpady poza szkłem. Szklane „kamyki” pozostawiono do obróbki naturze, a miejsce zostało objęte ochroną.
Malowniczy widok na szklaną plażę
Od tego czasu natura sama musiała sobie radzić z recyklingiem. Szklane odłamki tłukły się pod wpływem fal, obijały o kamienie, z biegiem czasu zyskując co raz bardziej obłe kształty, aż po pewnym czasie swoim kształtem przestały się różnić od standardowych kamieni.
Od zwyczajnych otoczaków różni je jednak kolor, plaża mieni się w słońcu, a przezroczyste kamyki zapewniają jej niesamowity wygląd.
Szklane kamyki na kalifornijskiej plaży

 

Plaża, będąca figlem natury połączonym z nieodpowiedzialnością człowieka stanowi dziś nie lada gratkę dla turystów. Jest to jedyna plaża na świecie, która wypiękniała mimo zaniedbań spowodowanych przez ludzi. Co ciekawe, niegdyś niechciane i traktowane jak śmieć szkło dziś stanowi element pożądania każdego turysty odwiedzającego Fort Bragg. Zainteresowanie kolorowymi kamykami jest tak duże, że wprowadzono absolutny zakaz ich zbierania!
Jeżeli poszukujesz tanich biletów do Fort Bragg to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tanich lotów do USA. Dla wszystkich ciekawskich przedstawiamy zdjęcia plaży i niecodziennych, szklanych kamyków.
Szklane odłamki wymieszane z kamykami tworzą niepowtarzalny widok
Niecodzienne kolory kamyków na plaży w Parku Mc Kerricher
Obiekty pożądania kalifornijskich turystów :)

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *