Tanie latanie: Gdzie i jak kupić tani bilet lotniczy?

Podróżowanie to marzenie wielu z nas. Choć wciąż dość powszechnie panuje przekonanie, że odwiedzanie innych krajów wiąże się z wysokimi kosztami, coraz więcej przewoźników wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje tanie loty. Kiedy najlepiej kupować bilety i jak dodatkowo zaoszczędzić?

Foto: Justin Poliachik – Day 191/365 „Oceanic Flight 815″

Kiedy zarezerwować bilet lotniczy?

Większość z nas wie, że najtańsze bilety lotnicze można kupić kilka miesięcy przed planowaną podróżą. W przypadku największych przewoźników, warto monitorować ceny ok. 6-8 tygodni przed danym lotem. Trudniej określić tak konkretną datę w tanich liniach lotniczych, jednak z pewnością nie warto czekać do ostatniej chwili.  Zasada jest prosta: im wcześniej tym lepiej. Czasem najlepsze ceny są nawet rok przed wylotem – gdy tylko pojawia się nowy rozkład. Wtedy też jest najlepsza dostępność tanich klas rezerwacyjnych. Dodatkowo czasem w trafia się promocja na bliskie wyloty.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia świąt i miesięcy wakacyjnych. Jeśli zależy nam na kupnie taniego biletu, unikajmy podróży zarówno w Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, jak i w okresie wakacyjnym i noworocznym – ceny idą wtedy znacznie w górę. W przypadku Europy, najtaniej lata się od września do końca listopada, a także od stycznia do początku czerwca, natomiast już w przypadku kierunków egzotycznych nie zawsze.  Kiedy u nas jest zima i nie ma wakacji egzotyczne linie lotnicze mają szczyt sezonu.  Warto również pamiętać, że tuż po sezonie większość przewoźników organizuje także promocje lotnicze na wszystkie loty.

Wiele zależy także od dni tygodnia. Najdrożej jest w weekendy, czyli od piątku do poniedziałku. Znacznie mniej zapłacimy za lot w środku tygodnia. Mało kto przy tym wie, że znaczenie ma także pora dnia. Godziny biznesowe, czyli poranki i popołudnia, mogą znacznie podnieść cenę biletu. Zdecydowanie korzystniej zdecydować się na wylot wcześnie rano bądź późno w nocy.

Huby lotnicze i przesiadki

Tanie bilety lotnicze to niejedyny sposób na oszczędne podróżowanie. Dobrym sposobem jest korzystanie z tzw. hubów lotniczych, czyli dużych portów przesiadkowych. Są to np. Berlin, Wiedeń i Praga, a bilety z tych miejsc są dużo tańsze niż z Polski. Można się do nich dostać tanimi liniami lotniczymi, a nawet autobusem (dzięki ekspresowym połączeniom) czy samochodem.

Warto pomyśleć również o przesiadkach. Choć oczekiwanie na kolejny lot jest mało komfortowe, jest to świetny sposób na odwiedzenie dalekich krajów w korzystnej cenie. Dla przykładu: aby dostać się do Australii, wystarczy znaleźć tani bilet do Singapuru. Na miejscu możemy skorzystać z taniego przewoźnika, a koszt całej wycieczki powinien zamknąć się w kwocie 2000-2500 zł.

promocje-lotnicze

Inne sposoby na tani lot

Bardzo ważna jest również wielkość bagażu. Sporo zaoszczędzimy (nie tylko pieniędzy, ale i czasu), jeśli uda nam się podróżować jedynie z bagażem podręcznym. Wielu osobom takie rozwiązanie wydaje się mało praktyczne, jednak dopuszczalna wielkość bagażu podręcznego (najczęściej 10 kg) pozwala na spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy nawet na 2-3-tygodniowy wyjazd.

Co jeszcze pomoże nam w tanim lataniu? Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu stron internetowych, na których szybko wyszukamy interesujące nas połączenia. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się do newslettera biura podróży Bis LCC – w ten sposób nie umkną Wam informacje o promocjach, które otrzymacie wprost na swoją skrzynkę mailową.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *