Lotnisko Hamad International – Doha

Korzystając z lotów liniami Qatar Airways często mamy międzylądowanie na lotnisku w Katarze. Dlatego też chcemy przybliżyć Wam jak ono wygląda i jak się po nim poruszać. Lotnisko działa od 2014 roku i zastąpiło dotychczasowe lotnisko międzynarodowe. Jest od niego 12 razy większe, położone 5 km dalej i zajmuje powierzchnię 22 km2.

Lotnisko jest bardzo duże, ale dobrze oznaczone, a komunikaty wygłaszane są głośno i wyraźnie w języku arabskim oraz angielskim. Na pewno nikt nie będzie miał problemu żeby, odnaleźć swój lot. Minimalny czas potrzebny na przesiadkę to 45 minut i przy specjalnym oznaczeniu fast track jest wystarczający by zdążyć na kolejny samolot. Ponadto obsługa lotniska jest wszędzie i jest bardzo pomocna, a w przypadku problemów szybko je rozwiązuje.

Na lotnisku znajdziecie:

 • wiele sklepów, duży sklep bezcłowy, na którym można kupić słodycze, pamiątki oraz liczne markowe produkty i złoto
 • hotel i wypożyczalnie samochodów
 • 30 kawiarni i restauracji serwujące dania kuchni z różnych stron świata (1800 personelu, 350 kucharzy)
 • Fitness center oraz 25 m basen
 • 2 kliniki medyczne
 • publiczne komputery z bezpłatnym, nielimitowanym dostępem do internetu
 • miejsce z kanapami, gdzie można oglądać telewizję
 • luksusowe poczekalnie (więcej o poczekalniach pisaliśmy tu http://www.bislcc.pl/blog/2016/05/masz-dosc-zatloczonych-terminali-na-lotnisku-jest-na-to-sposob.html)

Są też udogodnienia dla dzieci:

 • 5 placów zabaw
 • wygodne i ciche pokoje rodzinne
 • specjalne toalety rodzinne
 • pokoje gdzie można przewinąć dziecko

Najbardziej charakterystycznym punktem lotniska jest wielki miś z lampką nocną znajdujący się w centrum terminalu.

Terminal główny

Terminal główny

Miś

Miś

 

Po wyjściu z samolotu do odpowiedniego terminala zawozi nas autobus.

Na lotnisku obowiązują kolorowe kody biletów:

 • żółte – jeśli tylko się przesiadamy i nie opuszczamy lotniska
 • niebieskie – jeśli chcemy zwiedzić Dohę (wysiadamy na przystanku przylotów – Arrivals)

Short transfer

Trzeba pamiętać, że do wyjścia na miasto potrzebne jest wykupienie wizy. Osoby, które nie zgłosiły wyjścia z lotniska po przylocie również mogą skorzystać ze zwiedzania miasta. Wystarczy wysiąść na wcześniejszym przystanku i udać się do stanowiska gdzie wystawiają wizy.

Ważne: na lotnisku w Katarze nie ma ograniczeń dotyczących wnoszenia butelek z wodą. Panuje tam taki klimat i jest tak gorąco, że nikt nie marnuje wody, zabierając pasażerom większe butelki niż 100 ml jak to jest na innych lotniskach.

Pasażerowie Qatar Airways, którzy mają minimum 5 godzin przerwy w oczekiwaniu na kolejny lot, mogą skorzystać z bezpłatnej wycieczki, trwa ona ok 3 h i nie jest wymagana wiza (pod warunkiem że wracamy na lotnisko, jeśli chcielibyśmy zostać w centrum i wrócić na własną rękę musimy już mieć wizę). Wycieczki startują o godz. 8.00, 10.00, 13.00 i 19.30. Stanowisko rezerwacji wycieczek znajduje się w hali głównej przy misiu.

Jednak z własnego doświadczenia wiemy, że często brakuje wolnego miejsca i możemy się nie zabrać, poza tym jeśli są korki to za wiele nie zobaczymy, tylko utkniemy na drodze.

Polecamy skorzystać z płatnych wycieczek organizowanych na miejscu (https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/tours/). Poruszamy się klimatyzowanym busem, kierowca jest jednocześnie przewodnikiem i może się zdarzyć, że w przypadku braku chętnych mamy go tylko do własnej dyspozycji. Wartą wybrania jest Doha Express City Tour, w ciągu 5 godzin można zobaczyć najważniejsze atrakcje.

Doha

Polecamy również skorzystać z noclegu w The Airport Hotel, który znajduje się w terminalu przy misiu. Nie trzeba opuszczać lotniska, a doba hotelowa trwa w nim 24 h, tzn od godziny zakwaterowania mamy pobyt do tej samej godziny dnia następnego. Dzięki temu nie musimy rano opuszczać hotelu, a korzystając z wycieczek mamy możliwość powrotu i odświeżenia się przed podróżą.

W przypadku pytań odnośnie lotniska, hotelu czy wycieczek prosimy kontaktować się z naszym biurem kontakt@bislcc.pl

Zachęcam również do komentowania. Czy ktoś z Was był na tym lotnisku, jakie macie doświadczenia?

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *