Nowe lotnisko w Istambule – największe na świecie?

W dniu święta republiki tureckiej, 29.10.2018 prezydent Turcji Erdogan uroczyście otworzył nowy port lotniczy w Istamule. Jednak budowa jeszcze nie została zakończona.

Po oficjalnym otwarciu, przygotowania i testy potrwają do końca grudnia. W tym czasie  Turkish Airlines uruchomiła tymczasowy harmonogram trzech krajowych (Antalya, Ankara, Izmir) i dwóch międzynarodowych lotów (Ercan-Cypr i Baku-Azerbejdżan). Po całkowitym przeniesieniu na koniec roku hubu Turkish Airlines i wszystkich innych linii lotniczych, lotnisko w Stambule będzie mogło obsłużyć 90 milionów pasażerów, a następnie wzrośnie do 200 milionów, a także do 350 miejsc docelowych.

Po zakończeniu wszystkich etapów w 2025 r. lotnisko w Stambule będzie obiektem z sześcioma pasami startowymi i ma być największym lotniskiem na świecie.

Nowe lotnisko położone jest w północnej części europejskiego Stambułu i oddalone od lotniska Ataturka o ok 35 km, jego budowa rozpoczęła się w maju 2015 roku i kosztowała dotąd 11,5 miliarda dolarów.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *