042 633 61 96 kontakt@bislcc.pl pn - pt: 9:00 - 18:00, sob: kontakt telefoniczny w godz. 10-14.00

NORWEGIA – wycieczka objazdowa – Ziemia i Ludzie

Program zwiedzania: Oslo – Roros – Trondheim – Molde – Alesund – Geiranger – Skei – Flam – Bergen – Eidfjord – Stavanger – Grimstad – Oslo.

1 dzień: Oslo
Przylot do Oslo. Transfer do hotelu. Wieczorem powitanie przez przewodnika i spotkanie informacyjne. Nocleg w Hotelu Thon Opera 4*

2 dzień: Oslo – Roros
Przejazd wzdłuż Mjosa, największego jeziora Norwegii, znajdującego się w pobliżu miejscowości Lillehammer. Zwiedzanie największego skansenu w Europie – Maihaugen, na który składają się przeróżne zabudowania z tego regionu. Następnie przejazd przez tradycyjną miejscowość Gudbrandstal. Wizyta w jednym z najstarszych kościół w Norwegii – Ringebu, pochodzącego z XIII wieku. Następnie przejazd przez najdłuższą dolinę południowej Norwegii – Osterdal w kierunki Roros. W miejscu tym niegdyś znajdowała się kopalnia, dziś jest to najwyżej położone miasto w Norwegii, którego starówka znajduje się na liście UNESCO. W XVII wieku miejsce to słynęło z wydobycia miedzi. Nocleg w Hotelu Roros 3*.

3 dzień: Roros – Trondheim
Przed południem wycieczka do muzeum znajdującego się w miejscu gdzie kiedyś była huta wytopu miedzi, następnie zaś odwiedzimy piękny kościół w Roros pochodzący z 1784 roku. Następnie przejazd w kierunku Trondheim dawnej stolicy Norwegii. Około 3 godzinne zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy twierdzę, kościół, punkt widokowy Utsikten oraz największy skandynawski kościół Nidarosdom. Miejsce to do dziś stanowi duchowe centrum Norwegii, w którym odbywają się królewskie ceremonie. Kolacja i nocleg w Comfort Hotel Trondheim 3*.

4 dzień: Trondheim – Molde
Przejazd wzdłuż wybrzeża Atlantyku do miasta portowego Kristiansund, które położone jest na 3 połączonych mostami wyspach. Dalsza podróż do Haholmen, będącego początkiem Trasy Atlantyckiej, która na długości 8,5 km biegnie m.in. przez 8 mostów, do Molde nazywanego „Miastem Róż”. Kolacja i nocleg w Hotelu Rica Seilet 3*.

5 dzień: Molde – Alesund
Przed południem spacer po Molde, podczas którego przewodnik opowie o historii miasta oraz przybliży lokalną kulturę. Zwiedzimy Muzeum Romsdal, z budynkami z okresu pomiędzy XVI a XIX wiekiem. Następnie udamy się do punktu widokowego Varden, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto. Wieczorem zaokrętowanie na statku, który zabierze nas w rejs po archipelagu Hurtigruten. Późnym wieczorem dotrzemy do Alesund. Kolacja na pokładzie , nocleg w Scandic Hotel Alesund 3*.

6 dzień: Alesund – Geiranger
W wyniku pożaru w roku 1904 śródmieście Alesund zostało całkowicie zniszczone. Odbudowano je dzięki pomocy niemieckiego cesarza Wilhelma II. Dwugodzinny spacer po mieście od parku miejskiego aż do góry Aksla, z której rozpościera się fantastyczny widok na miasto, wysepki i Alpy Sunmorskie. Po południu rejs statkiem podczas którego zobaczymy fantastyczny krajobraz fiordów z fiordem Geiranger na czele, na koniec dotrzemy do małej miejscowości Geiranger. Fiord Geiranger od 2005 roku znajduje się na liście UNESCO. Podczas rejsu zobaczymy przepiękne ściany skalne i wodospady. Najbardziej znany jest wodospad „Siedem Sióstr”. Kolacja i nocleg w Union Hotel Geiranger 4*.

7 dzień: Geiranger – Skei
Przejazd trasą o kształcie serpentyny do punktu widokowego Dalsnibba. Przy ładnej pogodzie rozpościera się stąd kapitalny widok na miejscowość i fiord Geiranger. Poznamy wspaniały świat lodowców, jęzor lodowcowy Briksdalsbreen, jeden z większych obszarów lodowcowych Jostedalsbreen. Podróżując przez typowy krajobraz zachodniej Norwegii dotrzemy do miejscowości Skei. Kolacja i nocleg w Hotelu Skei 3*.

8 dzień: Skei – Flam
W Fjaerland odwiedzimy Muzeum lodowców, w którym otrzymamy informacje na temat śniegu, lodu, lodowców oraz historia naturalna i kulturalna regionu. W Sogndal, gdzie znajduje się najdłuższy fiord Europy Sognefiord, nazywany „Królem Fiordów” rozpoczniemy podróż statkiem w kierunku Naeroyfiord, będącego najwęższym fiordem Norwegii, który od 2005 roku jest na liście UNESCO. Zobaczymy szczyt góry i małe gospodarstwa rolne, znajdujące się na zboczach gór. Podczas wycieczki na Unredal, odwiedzimy najmniejszy kościół Skandynawii oraz zwiedzimy wioskę słynącą z produkcji sera, gdzie będzie możliwość zobaczenia produkcji oraz degustacji różnych jego rodzajów. Następnie udamy się do Flam gdzie 3 zwiedzimy najmniejszy browar Norwegii. Podczas zwiedzania poznamy tajniki warzenia piwa a także będzie możliwość degustacji różnych rodzajów piwa. Kolacja i nocleg w Fretheim Hotel 3*.

9 dzień: Flam – Bergen
Pociągiem udamy się w około 20 kilometrową podróż podczas której będziemy mogli podziwiać krajobrazy pokrytych śniegiem gór, wodospadów i zielonych łąk. Po dotarciu do miejscowości Myrdal udamy się w podróż do Voss. Następnie busem udamy się do Bergen. Kolejnym krokiem będzie ok 3-godzinne zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy targ rybny, historyczną, hanzeatycką część miasta zwaną Bryggen, wpisaną na listę UNESCO, twierdzę Bergenshus. Następnie zwiedzimy Muzeum Troldhaugen poświęcone osobie kompozytora Edwarda Griega. Kolejny etap stanowi przejazd autobusem szynowym na wzgórze Floiban, z którego roztacza się piękny widok na miasto i otaczające je wyspy. Nocleg w Scandic Hotel Bergen 4*.

10 dzień: Bergen – Eidfjord
Przejazd przez obszar fiordów południowej Norwegii do Norheimsund na fiordzie Hardanger, nazywanego także „Ogrodem Norwegii”. Ze względu na specyficzny klimat wywołany ciepłym prądem oceanicznym Golfsztrom, rośnie tu wiele drzew owocowych. Odwiedzimy tradycyjną stocznię, gdzie będziemy mogli zobaczyć robotników podczas pracy. Dalsza podróż wzdłuż fiordu Hardanger w kierunku Eidfiord. Kolacja i nocleg w Quality Hotel & Resort Voringsfossen 3*.

11 dzień: Eidfjord – Stavanger
W pobliżu Eidfjord znajduje się największy wodospad w Norwegii – Voringsfoss o wysokości 183 metrów. Odwiedzimy jedną z największych elektrowni wodnych w Europie w Sima, gdzie uzyskamy informacja o wytwarzaniu energii elektrycznej. Następnie udamy się w kierunki wodospadu Latefossen, mającego wysokość 162 metrów i dalej do Haugesund. Region ten należał do najważniejszych w okresie panowania Wikingów. W Avaldsnes Harald Schonhaar ustanowił tu w 870 roku swoją siedzibę, czyniąc z tego miejsca najstarszą siedzibę królewską w Norwegii. Dalsza podróż do Stavanger. 2 noclegi w Clarion Hotel Stavanger 3*.

12 dzień: Wycieczka Stavanger
Przed południem ok 3 godzinna wycieczka po Stavanger. Zwiedzimy Stare Miasto, dawny port i część miasta Gamle Stavanger ( Stary Stavanger ) z białymi domami z XVIII i XIX wieku, które tworzą historyczne centrum. Znajduje się tu także Muzeum Konserw, w którym poznamy tajniku tego przemysłu. Następnie zwiedzimy Norweskie Muzeum Oleju, gdzie zapoznamy się z historią wydobycia oleju oraz tajnikami wydobycia. Po południu odbędziemy wycieczkę łodzią do Lysefiord. Podczas rejsu zobaczymy Preikestolen niesamowitą płytę skalną położoną 1000 metrów ponad fiordem.

13 dzień: Stavanger – Grimstad
Przejazd drogą wzdłuż Morza Północnego do Kap Lindesnes najbardziej na południe wysuniętego punktu Norwegii. Zobaczymy najstarsze pochodnie, zwiedzimy latarnie z wartymi zobaczenia wystawami, pokazującymi twórczość lokalnych artystów. Następnie podróż wzdłuż „Wybrzeża Słońca” ulubionego miejsca urlopowego Norwegów z idyllicznymi, bielonymi drewnianymi domkami w małym miasteczku Grimstad. Kolacja i nocleg w Rica Hotel Grimstad 3*.

14 dzień: Grimstad – Oslo
Przejazd do ślicznej miejscowości Risor, jednego z najlepiej zachowanych w Europie drewnianych osiedli. Po drodze postój w Kragero z licznymi, kolorowymi domkami, częściowo wybudowanymi w skałach, pomiędzy którymi znajdują się wąskie uliczki, które nadają temu miejscu malowniczy charakter. Następnie udamy się do miejscowości Skien. Jest to miejscowość znajdująca się na początku 105 kilometrowego Kanału Telemark, który łączy Morze Północne z regionem Telemark. Następnie udamy się w drogę do Oslo. Po drodze odwiedzimy kościół w Heddal. Kolacja i 2 noclegi w Hotelu Holmenkollen Park Rica 4*

15 dzień: Oslo
Dzień rozpoczniemy ok 4 godzinnym zwiedzaniem miasta, podczas którego zobaczymy największe atrakcje stolicy Norwegii, takie jak Zamek Królewski, Twierdzę Akershus, główną ulicę Karl Johan, znany na całym świecie Park Rzeźb Gustawa Vigelanda z najpopularniejszą tzw „Monolitem” oraz skocznię narciarską w Holmenkollen. Następnie przejazd na wyspę Bygdoy, będącą muzeum, gdzie znajduje się statek polarny Fram oraz zwiedzimy Muzeum Statków Wikingów. Podczas zwiedzania otrzymamy także wiele informacji na temat życia Wikingów. Po południu zwiedzanie na własną rękę nowej części Oslo ze słynnym budynkiem Opery. Wieczorem uroczysta kolacja w restauracji podsumowująca wyjazd.

16 dzień: Oslo
transfer na lotnisko. Przelot do Polski.

W cenie wyjazdu:

  • przelot na trasie Warszawa – Oslo – Warszawa
  • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
  • przejazd autokarem lub busem podczas zwiedzania
  • 15 noclegów w hotelach zgodnie z programem
  • 15 x śniadania, 11 x kolacja, 1 x kolacja pożegnalna
  • niemieckojęzyczny przewodnik
  • przejazdy wewnątrz Norwegii, bilet na pociąg Flam – Myrdal – Voss w 2 klasie, przejazd Floibahn w Bergen, rejs Alesund – Molde
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *